Detajet që duhet të dini për Botërorin e vitit të ardhshëm “Katar 2022″

Detajet që duhet të dini për Botërorin e vitit të ardhshëm “Katar 2022″

Gjithçka që duhet të dini për Botërorin e vitit të ardhshëm “Katar 2022”.

Pushimi ndërkombëtar është në lëvizje të plotë ndërsa skuadrat evropiane përfundojnë kualifikimet e fundit të Kupës së Botës në një përpjekje për të rezervuar vendin e tyre në turneun e vitit të ardhshëm.

Franca është mbajtësja aktuale pasi mundi Kroacinë 4-2 në finale për të fituar Kupën e Botës 2018 në Rusi, por turneu do të jetë shumë ndryshe këtë herë.

Ka pasur bisedime të vazhdueshme për organizimin e Kupës së Botës çdo dy vjet në krahasim me ciklin tradicional katër-vjeçar sipas të cilit aktualisht operojmë, por për momentin nuk është bërë asnjë ndryshim.

Sidoqoftë, Katar 2022 tashmë është vendosur të jetë një turne mjaft unik, në një sërë mënyrash.

Katari është një vend i vogël gadishullor arab që kufizohet me Arabinë Saudite dhe ndodhet afër Bahreinit dhe Emirateve të Bashkuara Arabe.

Kryeqyteti i Katarit është Doha, nga ku sapo erdhi trajneri i ri i Barcelonës, Xavi Hernandez, pasi kaloi gjashtë vjet me skuadrën e Superligës së Katarit, Al Sadd, si lojtar dhe trajner.

Ata do të kenë nderin të jenë vendi i parë në botën arabe që do të presë ndonjëherë një Kupë Bote dhe do të jetë hera e dytë që gara do të mbahet tërësisht në Azi pas turneut të vitit 2002 në Korenë e Jugut dhe Japoni.

Me tetë stadiume në përdorim në turne, Katari është kombi më i vogël për nga zona që i është dhënë ndonjëherë e drejta e organizimit të Kupës së Botës – më i vogli i radhës për nga zona është Zvicra që priti garën e vitit 1954, e cila është më shumë se tre herë më e madhe se Katarit dhe i nevojitej vetëm 16 skuadra në vend të 32 skuadrave aktuale.

Kur po zhvillohet?

Me turnetë ndërkombëtare jemi mësuar që ato të zhvillohen në fillim të verës, ndërsa futbolli vendas përfundon, por kjo do të jetë e para Kupa Botërore që do të zhvillohet gjatë dimrit.

Do të jetë një përvojë mjaft ndryshe vitin e ardhshëm pasi turneu fillon më 21 nëntor, me finalen që do të zhvillohet më 18 dhjetor kur përfundon gara.

Kur Katari fitoi ofertën për të pritur Kupën e Botës, ata fillimisht pretenduan se do të mbahej në muajt e verës me stadiume plotësisht me ajër të kondicionuar për shkak të motit 50 gradë që ata marrin.

Megjithatë, kjo u tërhoq shpejt dhe FIFA pranoi një kërkesë të nikoqirëve për ta mbajtur atë në fillim të dimrit, ku temperaturat janë afër 30 gradë.

Orari do të funksionojë gjithashtu rreth një harku kohor paksa të reduktuar prej rreth 28 ditësh.

E fundit e formatit aktual?

Kupa e Botës aktualisht sheh 32 skuadra që luftojnë për kurorën e fundit në futboll, por Katar 2022 ishte menduar të ishte edicioni i parë i turneut që pa këtë numër të rritet në 48.

Në prill 2018, ‘CONMEBOL’ kërkoi që FIFA të zgjeronte Kupën e Botës 2022 nga 32 në 48 ekipe, katër vjet përpara se të ishte planifikuar tashmë për Kupën e Botës 2026.

Megjithatë, FIFA e hodhi poshtë kërkesën pak para fillimit të Kupës së Botës 2018, që do të thotë se do të ndërmarrë veprime herën tjetër, kështu që vitet e ardhshme Kupa e Botës do të jetë hera e fundit që do të shohim vetëm 32 kombe në garë.

Kur do të fillojnë ndeshjet?

Për të shtuar listën e ndryshimeve nga turnetë e fundit, ndeshjet do të luhen pak më herët për shkak se Katari është tre orë përpara Britanisë së Madhe.

Ndeshjet e grupeve do të zhvillohen në orën 10:00, 13:00, 16:00 dhe 19:00 sipas kohës së Mbretërisë së Bashkuar, ndërsa ndeshjet me eliminim direkt do të luhen në orën 15:00 dhe 19:00 pas fazës së grupeve.

Ndërsa tifozët e Anglisë janë mësuar të shijojnë motin e verës në barbekju, ndërsa pasditja është përfshirë nga lojërat e konkurrencës së ashpër, do të jetë një klimë shumë më e ftohtë, më e lagësht dhe më e zymtë ndërsa ndeshjet fillestare fillojnë gjatë një periudhe të zgjatur të mëngjesit.