Çfarë po e shkakton nxehtësinë ekstreme dhe zjarret në Europë?

Çfarë po e shkakton nxehtësinë ekstreme dhe zjarret në Europë?

18:22 | 4 Gusht 2021

Shumë fshatra në Turqi, Greqi, Itali, Shqipëri dhe Kosovë janë përfshirë nga zjarret e mëdha gjatë muajit korrik dhe fillimit të gushtit, ndërsa turistët janë evakuuar nga plazhet pasi temperaturat arritën deri në 47 gradë Celsius.

Në qershor temperatura rekord janë shënuar në Amerikën Veriore, ku më shumë se 100 njerëz humbën jetën në SHBA dhe Kanada, shkruan sky, transmeton portal arbresh.info.

Çfarë po e shkakton këtë valë të nxehtësisë?

Sipas shkencëtarëve kjo po ndodh për shkak të një presioni të lartë që po qëndron mbi një pjesë të madhe të rajonit për ditë, ose për javë të tëra.

Sikurse një kapak i vendosur mbi tigan, ai bllokon ajrin e nxehtë nën të dhe mund të shkaktojë valë të nxehtësisë me temperatura më të larta sesa norma.

Ajri i nxehtë zgjerohet vertikalisht në atmosferë dhe presioni rritet nga lart.

Ndërsa ajri i ngrohtë zhytet, ai ngjesh dhe nxehet, i cili më pas kap më shumë nxehtësi nën të.

Toka pastaj nxehet dhe humbet lagështinë, gjë që e bën atë të nxehet edhe më shumë, dhe do të thotë se është pjekur që të fillojnë zjarret.

Kupola e presionit të lartë gjithashtu shtyn retë rreth saj, duke e mbajtur edhe më shumë nxehtësinë.

Zakonisht, erërat mund të lëvizin presionin e lartë përreth, por ndërsa kupola shtrihet lart në atmosferë, sistemi i presionit të lartë bëhet shumë i ngadalshëm, pothuajse i palëvizshëm.

Ajri i ngrohtë nga një re pluhuri Sahariane ka kontribuar gjithashtu në temperaturat më të ngrohta se zakonisht

Presioni i lartë nga kreshta e rrjedhës së avionit dhe ajri i ngrohtë Sahariane ka ngecur mbi Evropën juglindore për një kohë, duke ruajtur temperaturat 10C deri 15C mbi mesataren.

Shkencëtarët nga Administrata Kombëtare Oqeanike dhe Atmosferike e SHBA (NOAA) zbuluan se shkaktari kryesor është një ndryshim i fortë në temperaturat e oqeaneve gjatë dimrit të mëparshëm.

Në lidhje me SHBA-në, kjo ndodh në Oqeanin Paqësor, transmeton portali arbresh.info

Sipas shkencëtarëve temperaturat në Paqësor janë rritur gjatë dekadave të fundit në krahasim me Paqësorin lindor, “duke krijuar një gradient të fortë të temperaturës – ose dallimet e presionit që nxisin erën – në të gjithë oqeanin në dimër”.

Gradienti shkakton më shumë ajër të ngrohtë përmes konvekcionit, i cili nxehet nga sipërfaqja e oqeanit dhe ngrihet mbi Paqësorin perëndimor, duke zvogëluar konvekcionin mbi Paqësorin qendror dhe lindor.

Në Europë, temperaturat e ujit janë të larta, veçanërisht në të gjithë rajonin Baltik, ku ato janë më shumë se 6 gradë Celsius mbi normalen.

Oqeani Atlantik rreth Mbretërisë së Bashkuar dhe Irlandës ishte rreth 2-4 gradë Celsius mbi normën për në fund të korrikut.

Por është Mesdheu, i cili gjithsesi është më i ngrohtë se detet e tjera evropiane, ai që është më shqetësues, me temperaturat e detit gati 3 gradë mbi mesataren afatgjatë./arbresh.info/

TAGS