Çfarë ndodh me trupin tuaj nëse pini lëng qepe?

Çfarë ndodh me trupin tuaj nëse pini lëng qepe?

Lëngu i qepës është një pije jo shumë e dashur dhe e padëgjuar.

Por, pasi të lexoni këtë lajm, do të filloni ta përdorni më shpesh atë, sepse ka vlera të jashtëzakonshme për tru.pin e njeriut.

Mjekët e këshillojnë lëngun e qepës nëse vuani nga një sërë problemesh, siç janë problemet me rrugët e frymëmarrjes, ftohja, kolla etj.

Lëngu i qepës është i mirë kundër gripit, dhimbjeve të barkut, për dendësinë kockore, cilësinë e gjumit, dëshirën sek.suale dhe shëndetin e dhëmbëve.

Edhe pse aroma apo shija e tij nuk janë fort të pëlqyeshme, këshillohet ta kombinoni me kanellë dhe mollë për më shumë vlera.

Vlerat e lëngut të qepës janë të shumta.

Ai përmban fibër, vitaminat B6, C, flavonoidë, kalcium, magnez, kalium, selenium dhe fosfor.

Më poshtë do të lexoni përfitimet e lëngut të qepës:

-Shëndeti i Zemrës: Konsumi i lëngut të qepës ndihmon në uljen e ndjeshme të kolesterolit, ndihmon në parandalimin e mpiksjes së gja.kut, një nga arsyet kryesore të shfaqjes së sëmundjeve të zemrës.

-Diabeti: Lëngu i qepës luan një rol të rëndësishëm në trajtimin e diabetit.

Mineralet që përmban lëngu përmirësojnë ak tivitetin e insulinës në largimin gradual të sheqernave nga gja.ku dhe flavonoidët që përmban ulin nivelin e lartë të glukozës në gja.kun e njerëzve të prekur nga diabeti i tipit 2.

– Pastrim: Qepa ka disa përbërës të cilët ndihmojnë vitaminën C të largojë toksinat e dë.mshme nga organizmi.

Aminoacidet e këtij lëngu ndihmojnë nxjerrjen sa më të shpejtë të substancave të dë.mshme nëpërmjet urinës.

-Kolla: Lëngu i qepës përmban sulfur që ndihmon në shpërbërjen e sekrecioneve dhe lehtëson kollën.

Prandaj rekomandohet shumë kundër sëmundjeve të rrugëve të frymëmarrjes.

-Flokët Dhe Lëkura: Vitamina C tek lëngu i qepës stimulon formimin e kolagjenit ndërsa vitamina E shmang dëmtimin nga ekspo.zimi ndaj radikaleve të rrezeve ultra vjollcë.

Mineralet janë shumë efikase në parandalimin e akneve dhe në forcimin e flokut.

Si mund ta përgatisni: Lëngu i qepës mund të përgatitet duke zier qepën në ujë (2 kokrra qepë mesatare për 1 litër ujë), qepën duhet ta zieni me gjithë lëkurë për 5 minuta.

Pas zierjes, mund të shtoni mjaltë dhe limon për të përmirësuar shijen dhe të pini menjëherë një gotë.

Pjesën e mbetur mund ta ruani në frigorifer dhe ta konsumoni ditën tjetër.

TAGS