Borrell: 150 mijë trupa ruse janë vendosur në kufirin me Ukrainën

Borrell: 150 mijë trupa ruse janë vendosur në kufirin me Ukrainën

Rusia ka vendosur 150 mijë trupa në kufirin me Ukrainën, kjo është vendosja më ushtarake atje, ka thënë shefi u Punëve të Jashtme të Bashkimit Evropian, Josep Borrell.Borrell foli në Bruksel pas një takimi virtual të ministrave të jashtëm të BE, ku ai dha një azhurnim mbi një larmi çështjesh, duke përfshirë luftën e Rusisë me Ukrainën dhe trajtimin e kritikut të Putinit, Alexei Navalny, shkruan Euronews.Duke folur në një konferencë shtypi Borrell tha se Rusia po vendoste “të gjitha llojet e materialeve” në kufi duke përfshirë “spitalet e fushatës” dhe “luftën”.

Ai tha se nuk mund të tregonte nga vinte figura 150 mijë, por ishte “figura e tij referuese”.“Kjo është vendosja më e lartë ushtarake e ushtrisë ruse në kufijtë e Ukrainës ndonjëherë. Është e qartë se është një çështje shqetësuese”, tha ai, duke paralajmëruar: “Kur vendosni shumë trupa, një shkëndijë mund të kërcejë këtu ose atje”.Marrëdhëniet midis Rusisë dhe Ukrainës vazhdojnë të përkeqësohen, pasi Rusia dëboi një diplomat ukrainas që akuzoi për marrjen e informacionit të klasifikuar.

Ukraina dëboi një diplomat rus në përgjigje, me lëvizjet që vijnë ndërsa tensionet përshkallëzohen për ndërtimin ushtarak të Rusisë përgjatë kufirit lindor të Ukrainës.

Shefi i NATO-s Jens Stoltenberg javën e kaluar e përshkroi vendosjen si “të pajustifikuar, të pashpjegueshme dhe thellësisht shqetësuese”.

Ndërkohë Borrell tha se situata e Navalny ishte “kritike” dhe se autoritetet ruse duhet ta lejojnë atë të ketë qasje te profesionistët mjekësorë të cilëve u beson.

Ai tha se ai udhëtoi në Moskë në shkurt, për të ngritur çështjen “ballë për ballë” me autoritetet, por kërkesa nuk u dëgjua.