Fillimi | Lajme | Kosovë
90 vjeçari nga Llapushniku konvertohet në katolik

90 vjeçari nga Llapushniku konvertohet në katolik

Një i moshuar nga Llapushniku i Drenasit i cili për 90 vjet ka jetuar si Shaban, pjesën tjetër të mbetur të jetës do ta kaloi...
Më tepër
Thaçi ia kthen ‘borxhin’ Mustafës - ia mbush gotën me ujë (Foto)

Thaçi ia kthen ‘borxhin’ Mustafës - ia mbush gotën me ujë (Foto)

Zëvendëskryeministri, Hashim Thaçi duket se ia kthej borxhin kryeministrit Isa Mustafa. Derisa të hënën e kaluar, në seancën e Kuvendit të Kosovës, Mustafa me një...
Më tepër
Binak Kelmendi laureat i Çmimit “Rexhai Surroi 2014 ” për letërsi

Binak Kelmendi laureat i Çmimit “Rexhai Surroi 2014 ” për letërsi

Binak Kelmendi është fituesi i sivjetshëm i Çmimit “Rexhai Surroi 2014” për letërsi. Juria në përbërjen Kim Mehmeti, Agim Isaku, Veton Surroi e Zenun Çelaj...
Më tepër
Veton Surroi: Kosova është e okupuar nga zaptuesit e shtetit

Veton Surroi: Kosova është e okupuar nga zaptuesit e shtetit

Publicisti Veton Surroi ka deklaruar se Kosova është e okupuar nga zaptuesit e shtetit. Ai ka thënë se këta zaptues nuk vrasin e rrahin sikurse ka...
Më tepër
Prishtinë, këtë javë emërohen zëvendësministrat

Prishtinë, këtë javë emërohen zëvendësministrat

Organet Drejtuese të Partisë Demokratike të Kosovës (PDK) dhe të Lidhjes Demokratike të Kosovës (LDK) pritet që të mblidhen këtë javë për të vendosur për...
Më tepër
Ushtarët amerikanë përloten nga dhurata e fëmijëve kosovarë

Ushtarët amerikanë përloten nga dhurata e fëmijëve kosovarë

Disa fëmijë që nuk e kanë përjetuar luftën, nuk i pengon që çdo vit të mbajnë koncert në "Bondsteel" për Krishtlindje para ushtarëve amerikanë. Megjithëse publiku...
Më tepër
Erionin e mbytën qentë, familja iku në Francë, por qenët prapë rrezikojnë Karaçevën

Erionin e mbytën qentë, familja iku në Francë, por qenët prapë rrezikojnë Karaçevën

Driton Jashari nga Fushë Kosova është viktima e tretë e papërgjegjësisë së pushtetit. Qenët endacakë morën edhe para tij jetë fëmijësh. Në Rakinicë të Skenderajt,...
Më tepër
Rrugëve të emigrantëve nëpër Hungari (FOTO)

Rrugëve të emigrantëve nëpër Hungari (FOTO)

Me Detin Mesdhe të trazuar dhe rrugët tjera të bllokuara me tela gjemborë, ata që po synojnë emigrimin po marrin rrugë të reja për të...
Më tepër
Agjencia kundërkorrupsion: Shpend Ahmeti s’ka bërë deklarim të rremë të pasurisë

Agjencia kundërkorrupsion: Shpend Ahmeti s’ka bërë deklarim të rremë të pasurisë

Agjencia kundër Korrupsionit njoftoi opinionin publik se zyrtari i lartë Shpend Ahmeti, kryetar i Komunës së Prishtinës nuk ka bërë deklarim të rrejshëm në formularin...
Më tepër
Rajoni mund të ketë destabilizim politik e kufitar

Rajoni mund të ketë destabilizim politik e kufitar

Drejtori i Institutit Kosovar për Kërkime dhe Zhvillime të Politikave (KIPRED), Lulzim Peci tha se vendet e Ballkanit Perëndimor kanë arritur një përparim në reformimin e politikave të tyre të sigurisë dhe të mbrojtjes në pajtim me kërkesat e BE-së dhe autoritetin për paqe, por se rreziku për destabilizim ende ekziston. ...
Më tepër
Oficeri francez që ndau Mitrovicën: Britanikët luftuan për shqiptarët, francezët për serbët

Oficeri francez që ndau Mitrovicën: Britanikët luftuan për shqiptarët, francezët për serbët

Komandanti i forcave speciale franceze, të cilat kishin hyrë në Kosovë me forcat e NATO-së në qershor të vitit 1999, Zhak Hogar dhe që ka pranuar se ishin trupat franceze ato që e ndanë Mitrovicën në vitin 1999, ka vazhduar me zbulimin e “sekreteve” të tjera gjatë misionit të tij në Kosovë. Ai, duke dalë në mbrojtje të serbëve, ka fajësuar aleatët e Francës për bombardimet e caqeve serbe dhe ndërhyrjen e misionit paqeruajtës ndërkombëtar duke thënë se Franca ishte në anën e serbëve....
Më tepër
Bozhoviq: Serbëve në veri iu dridhen këmbët kur ua përmend SHIK-un

Bozhoviq: Serbëve në veri iu dridhen këmbët kur ua përmend SHIK-un

Serbi i punësuar në Agjencinë Kosovare të Inteligjencës (AKI) Bojan Bozhoviq, në emisionin Rubikon të KTV-së, ka thënë se pas raportimit korrekt për ngjarjet marsit 2004, serbët e kishin ndjekur duke e shpallur armik të tyre. Thotë se me Kërstimir Pantiqin ishin marrë vesh që ta rrëzojnë nga pushteti në veri Jakshiqin. “Pantiqit i ka interesuar nëse unë punoja për SHIK-un, sepse serbëve në veri iu dridhen këmbët kur ua përmend SHIK-un”, thotë ai duke pohuar se kanë qenë katër serbë anëtarë të SHIK-ut. ...
Më tepër
Thaçi ia cakton Mustafës takimin me Vuçiqin tek Mogherini në janar

Thaçi ia cakton Mustafës takimin me Vuçiqin tek Mogherini në janar

Bashkimi Evropian nëpërmjet përfaqësueses së lartë për Politikë të Jashtme dhe Siguri, Federica Mogherini, dhe komisionerit për fqinjësi dhe negociata të zgjerimit, Johanes Hahn, ka...
Më tepër
Vetëvendosje, “vendos kufi” në portën e Qeverisë

Vetëvendosje, “vendos kufi” në portën e Qeverisë

Lëvizja Vetëvendosje ka vendosur një pankartë në portën e Qeverisë së Kosovës me mbishkrimin “Ky është kufiri që duhet kaluar, jo ai tek lumi Tisa...
Më tepër
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 next last gjithsej: 1918 | shfaqen: 1 - 15
Me te lexuarat sot dhe te muajit
ALMAKOS ALMAKOS
ALMAKOS ne FACEBOOK
Powered by Disqus