Sot gazetarët në Maqedoni protestojnë

Sot gazetarët në Maqedoni protestojnë

Sot do të protestohet para Gjykatës së Apelit, kundër vendimit të saj ndaj gazetarit Tomisllav Kezharovski. Protesta do të fillojë ora 12:00. Nga Shoqata e...
Më tepër
ISIS mësyn drejt Mekës, Arabia ndërton 'mburojë' 1 mijë km të gjatë

ISIS mësyn drejt Mekës, Arabia ndërton 'mburojë' 1 mijë km të gjatë

Ekstremistët e Shtetit Islamik kanë vënë në shënjestër vendin e shenjtë të Mekës. Beteja e fundit midis një patrulle të kufirit të Arabisë Saudite dhe...
Më tepër
Labinot Tahiri - Labi: Kim Mehmeti është Miku i Shqiptarëve, dhe frytëdhënë i çështjes kombëtare

Labinot Tahiri - Labi: Kim Mehmeti është Miku i Shqiptarëve, dhe frytëdhënë i çështjes kombëtare

Këngëtari i mirënjohur Labinot Tahiri - Labi, shkrimtarin nga Maqedonia, Kim Mehmetin e ka cilësuar si Miku i Shqiptarëve, pas reagimit që bëri ky i...
Më tepër
Droga vinte në Shqipëri e shkrirë në rroba fëmijësh, trafikohej në Itali me krom

Droga vinte në Shqipëri e shkrirë në rroba fëmijësh, trafikohej në Itali me krom

Hetuesit zbardhin edhe linjën e trafikut që fillonte në Kubë e përfundonte në Gjermani Përzgjedhja e Xibrakës për të ngritur laboratorin është bërë për arsye se...
Më tepër
Banda e kokainës, Berisha: Bashkëpunëtorët u zhdukën, i njoftoi policia e qeveria

Banda e kokainës, Berisha: Bashkëpunëtorët u zhdukën, i njoftoi policia e qeveria

Ish-kryeministri Sali Berisha ka akuzuar Edi Ramën  për  lidhjet me bandën e kokainës, me në krye Ermal Hoxhën. Gjithashtu ai thotë se arrestimi i nipit...
Më tepër
Komunikacioni zhvillohet nëpër rrugë të lagështa, hiqet ndalesa në Strazhë

Komunikacioni zhvillohet nëpër rrugë të lagështa, hiqet ndalesa në Strazhë

Komunikacioni në të gjitha rrugët shtetërore në Maqedoni po zhvillohet në kushte dimërore nëpër rrugë të lagështa, në disa vende me mbetje të borës nëpër...
Më tepër
Gjatë vikendit, temperaturat deri në 15 gradë

Gjatë vikendit, temperaturat deri në 15 gradë

Edhe gjatë vikendit, mëngjeset do të vazhdojnë të jenë të ftohta, por sinoptikanët paralajmërojnë ngritjen e temperaturave edhe atë gjatë ditës disa shkallë mbi zero...  Temperatura...
Më tepër
Imami i akuzuar për terrorizëm dënohet me burg të përjetshëm

Imami i akuzuar për terrorizëm dënohet me burg të përjetshëm

Imami radikal, Abu Hamza al-Masri, është dënuar të premten me burgim të përjetshëm, tetë muaj pasi ai u shpall fajtor për akuzat për terrorizëm në...
Më tepër
Me ligjin për honorarët, Qeveria bën shkelje juridike

Me ligjin për honorarët, Qeveria bën shkelje juridike

Pagesa e kontributeve për honorarët tërësisht rrënon ligjin për marrëdhënie pune dhe ndryshimet e reja janë shembull tipik të hyni në sferën e jurisprudencës, por në mënyrë të gabuar. Ky është qëndrimi i Shoqatës së juristëve. Ndryshimi i sistemit juridik, sipas Tito Beliçanec me siguri duhet të sjell uljen e papunësisë, sepse në këtë mënyrë, siç thotë ai, Qeveria dëshiron të krijojë lloj të ri të marrëdhënies së punës, i cili megjithatë sipas Ligjit nuk mund të jetë marrëdhënie pune. ...
Më tepër
Ziadin Sela, uron USHT-në për 20 vjetorin

Ziadin Sela, uron USHT-në për 20 vjetorin

Si sot 20 vjet më parë, pas shumë përpjekjesh e sakrificash, gjak të derdhur e jetë të humbura, hapi dyert Universiteti i Tetovës. Me hapjen...
Më tepër
Banorët e Vaksincës: Policia neglizhon problemin me emigrantë (VIDEO)

Banorët e Vaksincës: Policia neglizhon problemin me emigrantë (VIDEO)

Vdekja e një emigranti 40 vjeçar nga Siria në fshatin Vaksincë të Kumanovës ka ndezur shqetësimet e vjetra të banorëve të kësaj ane, që druajnë...
Më tepër
Plaçkitet Red Bulli, i vidhen gjitha trofetë

Plaçkitet Red Bulli, i vidhen gjitha trofetë

Disa hajdutë kanë plaçkitur selinë e ekipit të Red Bullit në Formula 1, duke vjedhur gjitha trofetë. Gjashtë persona kanë përdorur një xhip 4x4 dhe një...
Më tepër
Kanë vjedhur vetura dhe  i kanë shitur në pjesë të ndara

Kanë vjedhur vetura dhe i kanë shitur në pjesë të ndara

N.Sh. ( 58 ) nga fsh. Orizare dhe T.ZH. ( 71) nga Shkupi, pasi që kanë dal nga burgu, kanë vjedhur vetura, të cilat i...
Më tepër
Branisllav Sinadinovski, këshilltari i Ahmetit ka qenë mik i Arafatit

Branisllav Sinadinovski, këshilltari i Ahmetit ka qenë mik i Arafatit

Këshilltari i kryetarit të BDI-së Ali Ahmeti, Branko Sinadinovski, ka qenë mik me presidentin e ndjerë palestinez, Jaser Arafat. Kështu mund të konkludohet nga një...
Më tepër
Edhe Ban i shqetësuar, liderët e Kosovës e kanë futur vendin e tyre në rrugë pa krye

Edhe Ban i shqetësuar, liderët e Kosovës e kanë futur vendin e tyre në rrugë pa krye

Sekretari i përgjithshëm i Kombeve të Bashkuara, Ban Ki-moon është i shqetësuar me zhvillimet politike në Kosovë dhe dështimin për krijimin e institucioneve, pas zgjedhjeve...
Më tepër
Ja kush do ta përfaqësojë BDI-në e Dollogozhdës

Ja kush do ta përfaqësojë BDI-në e Dollogozhdës

Në Dollogozhdë të Strugë është zhvilluar dje kuvendi zgjedhor i Këshillit Vendor i BDI-së në këtë vendbanim. Procesi nisi me debate rreth procedurave të zgjedhjes...
Më tepër
Pamje të rralla të Kosovës gjatë Luftës së Dytë Botërore (VIDEO)

Pamje të rralla të Kosovës gjatë Luftës së Dytë Botërore (VIDEO)

Këto janë pamje të rralla të Kosovës gjatë kohës së Luftës së Dytë Botërore, atëherë kur Shqipëria dhe Kosova ishin të pushtuara nga Gjermania naziste. Në...
Më tepër
Kanadaja shpresë për gjakovarët

Kanadaja shpresë për gjakovarët

Një informacion i dhënë kohë më parë, se shteti kanadez ka nevojë për numër të madh të punëtorëve dhe se i ka lehtësuar procedurat e...
Më tepër
Patroni shqiptar në Rusi n’hall me 75 punëtorë serb. Ata s’kanë pare të kthehen në Serbi

Patroni shqiptar në Rusi n’hall me 75 punëtorë serb. Ata s’kanë pare të kthehen në Serbi

Moskë,15 Nëntor –Një grup prej 75 punëtorëve të ndërtimit serbë janë bllokuar qe disa ditë në Moskë pa ushqim dhe të holla nga Arif Dalifi.,...
Më tepër
Më shumë se 20 mijë vetë kërkuan azil në Zvicër për 10 muaj

Më shumë se 20 mijë vetë kërkuan azil në Zvicër për 10 muaj

Në Zvicër, në periudhën e deritashme të këtij viti është shënuar një rritje e numrit të azilkërkuesve. Deri në fund të tetorit kanë kërkuar azil 20 mijë...
Më tepër
1 2 3 4 5 6 next gjithsej: 111 | shfaqen: 1 - 20
Me te lexuarat sot dhe te muajit
ALMAKOS ALMAKOS
OPINION
"Shum ë'n temë jamë"

"Shum ë'n temë jamë"

Sunullah ISLAMI
Serumi i Gjarpnit

Serumi i Gjarpnit

Flaka SURRROI
Tetova në alaram

Tetova në alaram

Arben TARAVARI
TOMAHAWK: Çfarë lau Ilir Meta në Shkup?

TOMAHAWK: Çfarë lau Ilir Meta në Shkup?

TOMAHAWK -GAZETA LAJM Para ca ditësh kryeparlamentari i Shqipërisë Ilir Meta erdhi për vizitë në Maqedoni. Dhe, natyrisht, si në gjitha rastet tjera edhe këtë herë
ALMAKOS ne FACEBOOK
Powered by Disqus